Skip links
HİDROPRES

Merkezi Yağlama Sistemleri

Yağlama Sistemleri

Merkezi Yağlama Sistemleri

Merkezi Yağlama Sistemleri

Merkezi Yağlama Sistemleri

Merkezi yağlama sistemleri, endüstriyel makinesinin içerisinde yer alan ihtiyaçları karşılamak için üretilen mükemmel sistemlerdir. Makinelerin yağ ihtiyacı, kurulan bu yağlama sistemi ile hızlı ve basit bir şekilde yapılmaktadır. Bu sistemler, yağlama noktalarını taşımakta olan borular, bir adet merkezi yağlama pompa ünitesi ve buna benzer farklı bileşenlerden meydana gelir.

Merkezi yağlama sistemi, yağlanması gereken noktaların aynı zaman diliminde, aynı hassasiyet derecesi ile yağlanmasını sağlar. Bu da endüstriyel makinelerinizin ömrünün uzamasına olanak tanıyarak meydana gelecek olan arızaları engeller ve bu sayede sizler de bakım masraflarınızdan tasarruf etmiş olursunuz. Otomatik yağlama yapan bu sistemler, manuel olarak yapılan yağlamaya nazaran çok daha avantajlıdır. İnsan yapımı çalışmalarda yağlanmayan bölgeler kalabilirken, otomatik yağlama sistemleri, bu gibi durumlar ile karşılaşılmamasını sağlar ve tüm hataları en aza indirger.

Yağlama Sistemleri Kullanım Alanları

Yağlama sistemleri, kullanım alanı olarak çok geniş bir alan üzerinde yer almaktadır. Farklı endüstriler içerisinde birçok makinede tercih gören bu sistemler, daha çok tarım, madencilik, otomotiv, gıda işleme, denizcilik, inşaat ve kağıt üretimi gibi alanlarda görülür. Merkezi yağlama sistemleri, özellikle de endüstriyel alanlar içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Bunun sebebi ise endüstriyel alanlarda yer alan makinelerin sürekli olarak zorlu işlemlere tabi tutulması ve bu durumlarda yağlanma ihtiyacı gerektirmesidir.

Merkezi Yağlama Sistemi Mekanizması

Merkezi yağlama sistemi mekanizması, iki ana tip üzerinde oluşturulmaktadır. Bu sistem içerisinde yer alan tipler ise bölünmüş yağlama sistemleri ve merkezi yağlama pompasıdır. Yağlama sistemi parçaları, son derece dayanıklı olarak üretilmektedir. Bunun sebebi ise firmaların bu sistemler ile uzun ömürlü bir kullanım gerçekleştirebilmesini sağlamaktır.

Merkezi yağlama pompası olarak adlandırılan bölüm, kendi içerisinde borular, yağlama noktaları ve bir adet yağlama ünitesi barındırır. Bu sistem içerisinde merkezi yağlama pompası, direkt olarak merkezi bir konumda yer alır ve borular aracılığı ile yağlanması gereken noktalara yağ gönderir. Bölünmüş yağlama sistemleri ise, yağlama pompasının yağlama noktasına yakın bir yerinde konumlanan sistemidir. Bu tarz sistemler, çok daha büyük bir yağlama gerektiren makinelerde tercih edilir ve yağlama pompasının her bir yağlama noktasına direkt olarak yağ göndermesine olanak tanır. 

Kategorideki Diğer Ürünlerimiz:

İNCEYAĞ YAĞLAMA SİSTEMLERİ

HAVA-YAĞ YAĞLAMA SİSTEMLERİ

GRES YAĞLAMA SİSTEMLERİ

MİN. MİKTAR(KURUYA YAKIN-MQL) YAĞLAMA SİSTEMLERİ

Merkezi Yağlama Sistemi Yöntemleri

Merkezi yağlama sistemleri, uygulama sırasında birden çok yöntem kullanmaktadır. Bu yöntemler arasında tek hatlı yağlama sistemleri, çift hatlı yağlama sistemleri, çok hatlı yağlama sistemleri ve hava-yağ yağlama sistemleri vardır. Bu sistemleri şu şekilde detaylandırabiliriz:

·        Tek Hatlı Yağlama Sistemleri:

Tek hatlı sistemler olarak bilinen bu hidrolik ve pnömatik sistemler, sıvı gres kullanımları için son derece uygundur. Var olan pompa, pompa ile bağlı halde bulunan enjektörler ve bu enjektörlerin kontrolü prensibine dayanır. Tek hatlı yağlama sistemleri ile genel olarak iş makineleri, hafif sanayi alanları ve mobil yağlama sektörleri içerisinde çalışılmaktadır. Birbiri ile bağlantılı olduğu sistemler ve parçaları da şu şekildedir:

        Elektrikli pompalar

        Manifoldlar

        Enjektörler

        Pnömatik pompalar

        Manuel pompalar

        Şarteller

        Basınç sensörleri

·        Çift Hatlı Yağlama Sistemleri:

Hidrölik pnömatik sistemler arasında yer alan çift hatlı yağlama sistemleri, demir çelik sanayisi içerisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin dayanım değerleri, çelikhane ve haddehanedeki sıcak ürünlerin yer aldığı alanlarda oldukça yüksektir. 50 ila 100 metrekare arasında kullanıma uygun olan bu sistemler, 400 Bar’a kadar da başarılı bir şekilde basınç üretebilir. Bu sistemler, genel olarak bakıldığı zaman çift hatlı distribütörlere bağlı olarak kalmaktadır. Bununla beraber, distribütörün tek tarafına da gres pompası ile gres pompalar. Sonrasında ise hat basıncı istenen değerlere geldiği zaman diğer taraf üzerine gres pompalamaya başlar.

        Kumanda panoları

        Elektrikli gres pompaları

        Çift hatlı distribütörler

        Hat sonu şalterleri

        Yön değiştiriciler

·        Çok Hatlı Yağlama Sistemleri:

Gres pompaları, bu gibi yağlama sistemleri içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Çok hatlı yağlama sistemleri, sahip oldukları yapı ile tek pompa üzerinden birçok çıkışa niteliğine sahiptir ve yağlama noktalarına ulaşılması prensibi ile hareket eder. İçerisinde yer alan otomatik yağlama pompası, kişiler tarafından istenilen saate programlanarak belirli periyotlar halinde çalışır. Eğer çıkış sayısında bir artış sağlamak istiyorsanız, bunun için de çıkışların üzerine dağıtıcı monte edebilirsiniz.

        Pompa elemanları

        Çok hatlı pompalar

        Progresif dağıtıcılar

·        Hava – Yağ Yağlama Sistemleri:

Hava – yağ yağlama sistemleri, yüksek hız avantajı ile yağlama yapmak isteyenler için mükemmel bir avantajdır. Son derece yenilikçi ve ekonomik bir sistem olan hava – yağ yağlama sistemleri, merkezi yağlama sistemleri içerisinde en çok dikkat çekenlerdendir. Bu sistemler, sahip oldukları mekanizma ile ana uygulama alanı bakımından milin iç rulman soğutması ve yağlama işlemi yapmaktadır. Bu sayede endüstriyel makineler için de mükemmel bir alternatif elde edilmiş olur.

Bu sistemler, merkezi yağlama sistemleri arasında yoğun olarak tercih edilmektedir. Sizler de hidrolik ve pnömatik sistemler arasında bunları tercih ederek hem uzun ömürlü hem de tasarruf sağlayan bir sistem mekanizması elde edebilirsiniz. Pnömatik fittings, yine en uygun rakam ve avantajlar ile hizmetinize sunulmuştur.